Lokalizacja domu – wszystko, co trzeba wiedzieć

Data dodania: 03.10.2016


Żeby mieszkańcy nowo powstającego domu czuli się jak najlepiej w swoich wymarzonych czterech kątach liczy się nie tylko projekt architektoniczny, na podstawie którego zrealizowano inwestycję czy aranżacja wnętrza w poszczególnych pomieszczeniach. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego miejsca na budowę domu. Lokalizacja domu – co trzeba wziąć pod uwagę szukając ternu pod zabudowę ?

Lokalizacja działki budowlanej – dylematy

Wielu osobom rozważania na temat tego, gdzie warto wybudować dom wydają się sprawą drugorzędną. W końcu żyjemy w czasach, w których mało kto nie ma samochodu, bez problemu można się komunikować z bliskimi za pośrednictwem Internetu, a większość rzeczy można zamówić sobie z dostawą do domu. Jednak na co dzień nawet takie udogodnienia nie zawsze sprawiają, że dom poza miastem jest dobrym rozwiązaniem.

Dość często inwestor zainteresowany budową domu musi wybierać albo między dużym, przestrzennym domem z dala od cywilizacji, albo mniejszym budynkiem, ale znajdującym się bliżej ośrodków miejskich. Problem pojawia się w momencie, w którym nabywca wybiera którąkolwiek z opcji bez solidnego przemyślenia jakie są jego oczekiwania i potrzeby względem przyszłego miejsca zamieszkania i dość szybko życie weryfikuje taki wybór.

Dojazd i komunikacja

Wiele osób daje się zwieść pięknym opowieściom domów budowanych z dala od miasta, jednak w praktyce taka wizja okazuje się bardziej idealistyczna niż praktyczna. Przed zakupem domu warto sprawdzić czas, jaki przyjdzie nam spędzić na codziennych dojazdach między pracą, szkołą, sklepem a domem. Jeżeli wśród przyszłych mieszkańców będą także osoby niezmotoryzowane, na przykład dzieci, koniecznie też trzeba zweryfikować system komunikacji miejskiej w najbliższym otoczeniu. Niestety często duże, przestronne działki są położone bardzo daleko od centrów miast, przez co problemem mogą się okazać nawet wizyty znajomych czy zamówienie jedzenia z dostawą – zawsze będzie to bardziej problematyczne i zajmie więcej czasu niż w przypadku domów tuż za miastem.

Miejsce dla rodziny

Dużo uwagi na selekcję miejsca na budowę domu zwracają szczególnie młode rodziny z dziećmi. Nie ma się co dziwić – własny dom jest często początkiem nowej drogi, więc takim inwestorom szczególnie zależy na tym, aby powstająca nieruchomość spełniała wszystkie określone przez nich kryteria. Jak wskazuje deweloper Szczecin, dla inwestorów, którzy są jednocześnie rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ważne jest, aby lokalizacja domu pozwalała nie tylko na bezproblemowy dojazd do pracy czy szkoły, ale również cała infrastruktura otoczenia czy elementy małej architektury znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie. Odpowiednie oświetlenie ulicy, chodniki i asfaltowe drogi, ogrodzenie osiedla, ścieżki rowerowe czy place zabaw to najczęściej wymieniane cechy dobrej lokalizacji domu (sprawdź: www.tlsdeveloper.pl).

Plany na przyszłość

Ale nie zawsze brak tych elementów powinien eliminować daną lokalizację przeznaczoną pod budowę domów. Rynek budownictwa i nieruchomości stale się zmienia, a w miejsce terenów, które jeszcze kilka lat temu były zupełnie nienaruszone dzisiaj znajdują się całe osiedla. Warto zainteresować się miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla sąsiednich działek i sprawdzić, co może się w przyszłości pojawić w najbliższym otoczeniu naszej działki.


Sprawdź również usługi:

deweloper Szczecin

www.tlsdeveloper.pl