Zanim nastąpi tragedia – jak zabezpieczyć dach?

Data dodania: 25.10.2016


Ludzie często lekceważą zagrożenie, jakim jest spadająca z dachu pokrywa śniegowa. Niesłusznie, ponieważ budowa domu bez zabezpieczeń śniegowych może być fatalna w skutkach. Dlaczego ma to tak duże znaczenie i w jaki sposób można ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami?

Typowy zimowy obrazek: biały krajobraz, drzewa pokryte śniegiem, dom pokryty białym puchem, który zalega grubymi warstwami na dachu. Nie ma w tym nic złego, póki temperatura na dworze jest w stosunkowo stabilna. Niestety, najczęściej śnieg podczas dnia nieco topnieje, by w nocy na nowo zamarznąć. Po kilku takich nocach na dachu powstaje ciężka, twarda skorupa, która w każdej chwili może runąć w dół. Nic się nie stanie, jeśli trafi na pustą przestrzeń działki, jednak bywa, że przy granicy dachu posadzone są drzewa lub krzewy, postawiono samochód, albo, co gorsza, przechodzi człowiek. Skutki takiego wydarzenia mogą być opłakane, dlatego należy przed nimi zastosować odpowiednią ochronę.

Budowa domów nowoczesnych: TLS Developer

Według prawa budowa domu jednorodzinnego nie wymaga montażu zabezpieczeń przeciwśniegowych na dachu, jednak konsekwencje ich braku musi ponieść właściciel posesji. Jeśli przechodzień dozna uszczerbku na zdrowiu, „winowajca” może otrzymać wyrok nawet roku pozbawienia wolności. Aby się nie narażać na niepotrzebne nieprzyjemności, należy zawczasu zamontować odpowiednie zabezpieczenia. Najczęściej spotyka się płotki antyśniegowe, które zatrzymują spadające połacie śniegu, jednocześnie je rozbijając. Podobnie działają poziomo położone belki i rury zainstalowane na odpowiednich wspornikach. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne, ponieważ śnieg zostaje na dachu przez cały czas, aż do odwilży, gdy topnieje. Nieco tańszym sposobem jest zamontowanie rozbijaczy śniegu lub stoperów, które częściowo zatrzymują śnieg, ale ich głównym zadaniem jest jego rozbicie – by spadające połacie były małe i nie stanowiły zagrożenia.

Budowa domu to odpowiedni moment na montaż zabezpieczeń antyśniegowych, ale możliwe jest też zainstalowanie ich na gotowym dachu. Będzie to jednak wymagało większych nakładów pieniężnych oraz czasu, dlatego najlepiej zainteresować się tematem zanim zostaną położone dachówki. Domy, których spadek dachu wynosi 45 stopni, niemal zawsze uzbrajane są w odpowiednie zabezpieczenia. Właściciele dachów mniej stromych zazwyczaj bagatelizują zagrożenie i nie instalują żadnej ochrony. Dla pewności jednak powinno się założyć zabezpieczenia w miejscach, w których szkody byłyby największe. Wjazd do garażu, drzwi wejściowe i ścieżki przydomowe to miejsca, które należy dobrze zabezpieczyć.

Sprawdź ofertę dewelopera: deweloper Szczecin