Dom z poddaszem czy parterowy? 

Data dodania: 13.12.2016


Budowa wymarzonego domu zawsze jest poprzedzona wieloma trudnymi decyzjami, jakie musi podjąć przyszły właściciel nieruchomości. Od lokalizacji działki, przez znalezienie podwykonawców, aż po ostateczne prace wykończeniowe. Początkiem całej przygody z budową domu jest jednak wybór projektu. Ile kondygnacji powinien mieć nasz nowy dom, żeby jak najlepiej spełniał potrzeby mieszkańców? Sprawdzamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań i odpowiadamy na pytanie: dom z poddaszem czy parterowy? 

Decyduje działka budowlana

W pierwszej kolejności, żeby móc w ogóle rozważać jaki rodzaj domu będzie lepszym wyborem w naszym przypadku, warto zacząć od działki budowlanej. Przede wszystkim trzeba spojrzeć w dokumentację terenu zabudowy, a dokładniej rzecz ujmując w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nasza działka jest objęta takim planem musimy się ubiegać o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Każdy z tych dokumentów określa charakterystykę prac budowlanych i inwestycji, jakie mogą być wykonane na danym terenie – tym samym decydują o tym czy możemy wybudować na działce dom parterowy czy wielokondygnacyjny.

Jeżeli wydane decyzje pozostawiają swobodę wyboru i nie narzucają konkretnego rodzaju zabudowy inwestor może wybrać projekt domu zgodnie ze swoimi preferencjami.

Zobacz więcej: budowa domów Szczecin

Koszty budowy i utrzymania domu

Jednym z czynników, które w dużej mierze determinują wiele decyzji związanych z budową domu są kwestie finansowe, dlatego warto spojrzeć na dom parterowe i z poddaszem pod kątem kosztów budowy i eksploatacji. Chociaż każdy projekt jest inny, jeśli chodzi o budowę domu zazwyczaj przyjmuje się, że więcej zapłacimy za inwestycję w dom z poddaszem. Wynika to z większych kosztów związanych z wykonaniem stropów, schodów wewnętrznych, a także wykończeniem trudnej przestrzeni ze skosami. Dom parterowy będzie tańszy przy założeniu, że zrezygnujemy z podpiwniczenia.

Z kolei rachunki za użytkowanie domu co do zasady są wyższe w domach jednokondygnacyjnych. Wynika to przede wszystkim z większej powierzchni przegród zewnętrznych i niekorzystnego układu kubatury budynku, który sprawia, że ogrzanie domu parterowego po prostu wymaga większych nakładów finansowych.

Sprawdź także: budowa domów Szczecin

Dom parterowy – idealny dla całej rodziny

Do największych zalet domów parterowych należy z pewnością szybkie tempo prac i stosunkowo nieskomplikowana budowa. Rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji pozwala także na otwarty dostęp dla wszystkich domowników, bez względu na ich wiek czy stan zdrowia.

Domy parterowe wymagają jednak działki budowlanej o większej powierzchni, a ich ewentualna rozbudowa w przyszłości może być bardzo trudna lub niemożliwa.

Dom z poddaszem użytkowym – ciekawa przestrzeń 

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na dom z poddaszem użytkowym podkreślają z kolei niższe koszty eksploatacji i ciekawe możliwości aranżacji wnętrza. Dodatkowo piętrowa zabudowa pozwala zaoszczędzić miejsce na działce, które można wykorzystać pod urządzenie ogrodu.

Niestety, żeby cieszyć się wszystkimi tymi zaletami najpierw trzeba zainwestować nieco więcej funduszy w samą budowę oraz w zakup mebli pod zabudowę na poddasze.

Polecamy ofertę: deweloper Szczecin