Dom oszczędny w eksploatacji – projekt, budowa, wykończenie

Data dodania: 15.11.2016


Kto nie chciałby mieszkać w pięknym, przestronnym domu i płacić możliwie najniższe rachunki za jego utrzymanie? Wiadomo, że każdy inwestor przystępując do realizacji projektu chce uzyskać jak najbardziej funkcjonalne miejsce do życia, ale warto pamiętać też o kosztach utrzymania takiej przyjemności. Co na etapie projektu, budowy i wykończenia wnętrza może sprawić, że uzyskamy dom oszczędny w eksploatacji?

Projekt domu energooszczędnego

Szukając gotowego projektu z katalogu lub zlecając opracowanie koncepcji architektowi wiele osób kieruje się wyłącznie ceną, jaką przyjdzie im zapłacić za gotowy projekt. Tymczasem rzadko kiedy taka metoda ma wiele wspólnego z budową domu, który po ukończeniu będzie generował mniejsze koszty. Często wybór taniego projektu małego domu to jedynie pozorna oszczędność, szczególnie, kiedy projekt taki będzie wymagał kosztownych adaptacji.

Maszyny stolarskie

Jak zatem wybrać projekt domu, który będzie ekonomiczny w użytkowaniu? Po pierwsze, im większa powierzchnia, tym wyższe koszty. Następnie warto sprawdzić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala nam na budowę domu piętrowego lub z użytkowym poddaszem. Jeśli tak, to warto wziąć pod uwagę możliwość realizacji właśnie takiego projektu, który zazwyczaj cechuje się lepszymi parametrami izolacji termicznej. Wpływ na oszczędność energii w domu ma też zwarta bryła budynku czy wykorzystanie położenia względem stron świata.

Sprawdź ofertę: deweloper Szczecin

Budowa z głową

Budowa domów, które w przyszłości nie wiążą się ze zbyt wysokimi kosztami utrzymania powinna się opierać przede wszystkim na skrupulatnej realizacji odpowiedniego projektu architektonicznego. Ekipa budowlana powinna z najwyższą starannością i przy wykorzystaniu dobrej jakości materiałów wykonać wszelkie prace, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i obowiązującymi normami w zakresie budownictwa. Nad realizacją prac, szczególnie w przypadku skomplikowanych projektów, może czuwać wyznaczony przez nas inspektor nadzoru inwestorskiego.

G2 TEAM

Przemyślane wykończenie wnętrza

Żeby miesięczne koszty utrzymania domu były możliwie jak najniższe nie można też zapominać o wyposażeniu wnętrza. Zaczynając od prostych wyborów, takich jak energooszczędne , przez sprzęty elektroniczne i AGD oznaczone najwyższą klasą energetyczną, na takich usprawnieniach jak panele fotowoltaiczne kończąc. Warto pamiętać też o instalacji systemów automatyki domowej. Tego typu urządzenia, nazywane też systemami inteligentnego zarządzania domem, dzięki optymalizacji ustawień poszczególnych instalacji potrafią zmniejszyć koszty eksploatacyjne nawet o kilkanaście procent.


Polecamy usługi: budowa domów Szczecin