Dom nowoczesny – czym różni się od tradycyjnego?

Data dodania: 03.10.2016


Współczesna architektura i budownictwo zdecydowanie różnią się od projektów domów sprzed kilku lat. Można je odróżnić nie tylko pod względem wyglądu, ale również zastosowanych technologii budowlanych. Popularność, jaką cieszą się domy nowoczesne widać również w ofercie deweloperów i pośredników nieruchomości. W czym tkwi fenomen takiego budownictwa i czym dom nowoczesny różni się od tradycyjnego?

Prosta forma

Architekci pracujący nad koncepcjami domów jednorodzinnych zgodnie twierdzą, że największą popularnością cieszą się projekty typowo nowoczesne. Charakterystyczny wygląd takich konstrukcji opiera się na wpisaniu budynku w formę prostej bryły, pozbawionej elementów typowo zdobniczych. Dlatego w przeciwieństwie do domów klasycznych, gdzie niemal standardowo stosowało się na przykład lukarny, budowa domów nowoczesnych skupia się raczej na wykorzystaniu bardziej ascetycznych form, na przykład wykończenia elewacji. Bardzo ciekawym rozwiązaniem i dość często spotykanym przy budowie domów jest zastosowanie drewna lub kamienia jako uzupełnienia fasady domu. Ta z kolei zazwyczaj pokryta jest neutralnymi kolorami, takimi jak biel, szarość czy beże.

Domy nowoczesne coraz częściej są też projektowane z większą uwagą, jeśli chodzi o ich użytkową powierzchnię. Zdecydowanie odchodzi się od modelu budowy domów o zbyt dużej przestrzeni, która jest niepraktyczna i nie wynika z potrzeby przyszłych lokatorów – dzięki temu łatwiej dążyć do uzyskania bardziej energooszczędnych parametrów domu. Jednym z rozwiązań, które pomagają wykorzystać choćby naturalną energię słoneczną w domu jest stosowanie dużej ilości przeszkleń w budynku, dzięki czemu można w sposób pasywny ogrzać część pomieszczeń w domu.

dom nowoczesny deweloper Szczecinfot. www.tlsdeveloper.pl

Minimalizm we wnętrzu

Ale budowa domów to nie tylko wykończenie konstrukcji z zewnątrz, ale również przemyślana aranżacja wnętrza. Urządzanie domu zgodnie z zasadami stylu minimalistycznego sprzyja między innymi uzyskaniu wizualnego wrażenia powiększenia wnętrza, przez zachowanie dużej ilości niezagospodarowanej przestrzeni. Jednak nie oznacza to, że wnętrze ma być zupełnie opustoszałe i bez charakteru – wręcz przeciwnie. Dom zaaranżowany w tym stylu powinien posiadać dekoracje i charakterystyczne ozdoby, jednak naczelną zasadą przy ich doborze powinna być zasada: mniej znaczy więcej.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Dom inteligentnie zarządzany

W końcu dom nowoczesny to dom inteligentny, a więc taki, który pozwala na optymalizację działania poszczególnych instalacji, między innymi ogrzewania, oświetlenia czy elektryki. Służą temu systemy inteligentnego zarządzania domem, czyli urządzania automatyki domowej. Warto dodać, że można się już spotkać ze stosowaniem takich rozwiązań przez firmy zajmujące się budową domów – na przykład TLS Developer przy realizacji inwestycji korzysta z zaawansowanych systemów automatyki domowej.

tesla body kit