Jaki jest dom idealny według Polaków?

Data dodania: 09.03.2017


Marzeniem większości z nas jest własny dom, jednak każdy ma nieco inne wyobrażenia dotyczące tego, jak dokładnie powinien on wyglądać. W ostatnich latach branża budowlana i nieruchomości przeżywały prawdziwe ożywienie, a portal Oferteo zajął się badaniem preferencji nabywców, którzy inwestowali w budowę swoich czterech kątów. Oto jak wygląda dom idealny według Polaków – jak chcemy mieszkać?

Motywacja i lokalizacja budowy domu

Według raportu Oferteo zdecydowana większość Polaków jest przywiązana do koncepcji budowy domu poza miastem. Co więcej, przeprowadzka na wieś i ucieczka z zatłoczonych centrów miast jest jedną najczęściej deklarowanych motywacji do budowy domu. Inwestorzy odpowiadając na pytanie co sprawiło, że zdecydowali się rozpocząć budowę domu, wskazywali także, że jest to po prostu spełnienie marzeń. Część ankietowanych podkreślała też, że budowa domu jest bardziej opłacalną inwestycją niż zakup mieszkania.

Wracając jednak do lokalizacji nieruchomości, aż 57% badanych jako miejsce na swój dom wybrało właśnie wieś, 19% zdecydowało się na zamieszkanie w małym mieście, do 50 tysięcy mieszkańców. Największe miasta były celem jedynie 9% respondentów.

Powierzchnia użytkowa domu

Główny wpływ na to, jaką powierzchnię będzie miał nasz nowy dom ma działka budowlana – najczęściej budujemy na terenach o wielkości 5,1-10 arów (37%) oraz 10,1-20 arów (35%). Przekłada się to bezpośrednio na wymiary domów, w których mieszkamy. Najczęściej metraż użytkowy domów wynosił 151-200 m2 (26%), ale w ubiegłym roku powstawało porównywalnie wiele obiektów o mniejszej powierzchni. Odpowiednio 25% i 24% respondentów zadeklarowało budowę domu o metrażu 125-150 m2 oraz 101-125 m2.

Deweloperzy budowlani sugerują się preferencjami, co widać po zmieniającej się ofercie. Na przykład TLS Developer niedawno wprowadził do swojego portfolio dom w technologii o powierzchni 115 m2.

Tradycyjne technologie budowlane

Pomimo tego, że z roku na rok aspekt energooszczędności w budownictwie mieszkalnym zyskuje na znaczeniu, Polacy wciąż zdecydowanie wybierają tradycyjne technologie wznoszenia domów. Łącznie aż 79% badanych potwierdziło, że budowa domu opierała się na tradycyjnej technologii murowanej – z tego nieco większą popularnością cieszy się wykorzystanie bloczków komórkowych niż cegły ceramicznej. Na technologię szkieletową zdecydowało się jedynie 10% badanych.

Projekt domu – gotowy czy indywidualny

Okazuje się jednak, że o tak ogromnej różnicy nie widać na etapie wyboru projektu architektonicznego. Większość z nas wybiera gotowe projekty (59%), jednak nie brakuje zwolenników zlecenia przygotowania projektu na zamówienie (41%). Wskazuje to na rosnącą świadomość inwestorów, którzy nie chcą iść na kompromisy w kwestii budowy swojego domu.

Konstrukcja i typ domu

Z kolei w kwestii typu domu Polacy raczej nie zmieniają swoich preferencji – zdecydowanie wybieramy domy jednopiętrowe, bez podpiwniczenia. Takie rozwiązanie proponuje także firma TLS Developer.