Dowiedz się, jak wygląda odbiór domu od dewelopera?

Data dodania: 10.05.2018


Jeżeli planujesz zakup lub budowę takiej nieruchomości, jak dom jednorodzinny, powinieneś wiedzieć o tym, że ostatnim etapem inwestycji jest odbiór obiektu. Podczas odbioru ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest takie jak powinno – to odpowiedni moment na zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości, jakie zauważymy. Również zastrzeżenia co do pracy podwykonawców powinny trafić do dewelopera – dzięki temu możemy liczyć na zlikwidowanie usterek na jego koszt.

Budowa domu lub kupno gotowej nieruchomości od dewelopera to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Warto jest dobrze przyjrzeć się dokumentacji deweloperskiej, która powie nam, pod jakim kontem sprawdzić budynek. Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na standard wykonanej pracy – to ogólne zalecenie, ale zwróć uwagę także na mniejsze szczegóły. To będzie na przykład odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektronicznych, tak aby korzystanie z nich było wygodne – powinny one być zainstalowane zgodnie z wcześniej ustalonym planem instalacji. Jest to bardzo istotna kwestia z tego względu, że często wcześniejszy etap budowy odbywa się poza naszą kontrolą – dopiero przy odbiorze możemy sprawdzić, jak to wszystko wygląda w praktyce.

deweloper Szczecin
Samodzielny odbiór nieruchomości polecamy szczególnie osobą, które miały już do czynienia z takim przedsięwzięciem, jak budowa domu. Jeżeli jednak jest to twój pierwszy raz, a twoja wiedza na ten temat delikatnie mówiąc nie powala – postaraj się o współpracę ze specjalistą, którym może być na przykład inspektor nadzoru inwestorskiego. To właśnie taka osoba może być odpowiedzialna za czuwanie nad odpowiednim wykończeniem nieruchomości – może również rozpocząć pracę już na końcu, wtedy będzie on pełnił rolę konsultanta. Koszt zatrudnienia takiej osoby jest różny i waha się w zależności od wielu czynników – na przykład od wielkości twojego domu lub też stopnia zaawansowania jego projektu.

Projekt domu to również bardzo istotna kwestia, dlatego powierz go doświadczonemu architektowi. Warto skorzystać z wiedzy fachowców, podczas takiego wydarzenia, jak budowa domu lub jego odbiór, dzięki temu możemy uniknąć późniejszego rozczarowania. Wszelkie wykryte nieprawidłowości powinny zostać niezwłocznie usunięte przez dewelopera. Pozwolenie na użytkownie nieruchomości to jeden z najważniejszych elementów odbioru – deweloper powinien przekazać ci także pełną dokumentację związaną z domem.

Logistics services Poland