Budowa domu – od dewelopera czy własnymi siłami?

Data dodania: 25.10.2016


Istnieje przekonanie, że powierzenie budowy domu deweloperowi jest nieopłacalne i wiąże się z dodatkowymi trudnościami związanymi z oddaniem odpowiedzialności zewnętrznej firmie. Czy rzeczywiście tak jest? W jakich sytuacjach dobrze jest oddać budowę domu w ręce profesjonalistów?

Każdy prywatny inwestor chciałby, by postawiony przez niego dom był dziełem jego życia. Uczucie spełnienia nie byłoby doskonałe w wypadku przekazania przedsięwzięcia w ręce dewelopera. Jednak czasem trzeba odstawić uczucia i spojrzeć na sprawę zdroworozsądkowo. W przypadku samodzielnej budowy należy liczyć się z wyższymi kosztami – nie tyle związanymi z finansami, co raczej z czasem i nerwami. Pierwszym problemem jest otrzymanie pozwolenia na budowę. Pisanie podań i wizyty w urzędach to niezmiennie wielka strata czasu. Dodatkowo czasami trzeba postarać się o przemianowanie działki z rolnej na budowlaną. Następnym mankamentem są budowlańcy. Zatrudnienie różnych wykonawców do poszczególnych zadań może skutkować brakiem komunikacji i wzajemnym utrudnianiu sobie pracy. Niezgrana ekipa może doprowadzić do komplikacji, których rozwiązanie będzie sporo kosztować, np. zła kolejność położenia instalacji. Inwestor musi być nie tylko zleceniodawcą, ale niekiedy również pośrednikiem pomiędzy dwoma stronami, np. gdy każdy z wykonawców forsuje pomysł na rozwiązanie problemu.

Samodzielne budowanie domu to ogromnie absorbujące zajęcie.  Niemożliwy jest nieustanny nadzór postępowania przedsięwzięcia, choć powinno to tak wyglądać. Inwestor nie może porzucić swojej pracy na czas budowy, dlatego przez większą część dnia nie jest w stanie kontrolować postępu prac. Jednak kiedy przychodzi obejrzeć efekty, najczęściej dzieje się to kosztem zaniedbania rodziny.

tls-dom-deweloperfot. TLS Developer

W przypadku finansów budowa domu od dewelopera wcale nie musi wyjść drożej. Koszt kupna nieruchomości wraz z działką jest niższy o podatek VAT, dlatego rozpoczęcie budowy na gotowej działce może być gorzej opłacalne. Niekiedy deweloperzy (np. TLS Developer ze Szczecina) w swojej ofercie dają możliwość wykonania domu na ich działce, lecz według projektu inwestora. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego wydatku związanego z podatkiem VAT, jednocześnie nie rezygnując z oryginalnego, wymarzonego domu.

Podpisując umowę z deweloperem, nie trzeba martwić się o pozwolenie na budowę, doprowadzenie mediów do domu czy inne formalności. Zewnętrzna firma ma również podpisane umowy ze sprawdzonymi producentami materiałów, co daje pewność ich dobrej jakości. Porozumienie między deweloperem a inwestorem zawiera z góry określone terminy i koszty, więc nie trzeba martwić się o nieoczekiwane wzrosty nakładów finansowych. Co najważniejsze – zyskuje się czas, który należałoby spędzić na budowie, ponieważ całe miejsce nadzorują profesjonaliści.

Domy Kołobrzeg